dr. Fazakas Réka Mária ügyvéd

Egy korlátolt felelősségű társaság fizetésképtelensége esetén a vezető bizonyos feltételekkel köteles helytállni a társaság tartozásaiért. Ebben a cikkünkben ennek a lehetőségnek a lényegi szabályait mutatjuk be.

Hogyan indul az eljárás?
Cégekkel szembeni követelés esetén könnyen előfordulhat, hogy a társasági vagyon nem fedezi a lejárt tartozásokat. Ebben az esetben a céggel szemben felszámolási eljárás indul.

A felszámolási eljárás alatt a hitelező, vagy a felszámoló egy külön, speciális per indításával elérheti, hogy a cég vezetője a társaság tartozásaiért saját vagyonával feleljen. Több vezető felelőssége egyetemleges lesz, ami azt jelenti, hogy a hitelező bármelyiktől követelheti a teljes tartozást, és a befolyt összeg erejéig a többiek kötelezettsége is megszűnik. A cég vezetője akkor fog a saját vagyonával felelni a társaság tartozásaiért, ha a bíróság megállapítja, hogy a felszámolási eljárást megelőző három éven belül, de a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően a vezetői feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el.

Ki a cég vezetője?
A cég vezetője elsődlegesen a bejegyzett vezető tisztségviselő, ugyanakkor az is, aki a cég döntéseinek meghozatalára ténylegesen, tehát a valóságban meghatározó befolyást gyakorolt.

Mi a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet?
Fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetről akkor beszélhetünk, ha a cég vezetői előre látták vagy elvárható lett volna előre látniuk, hogy a cég nem lesz képes az összes tartozását esedékességkor kifizetni.

Mit jelent az, hogy a vezető a feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el?
Annak megválaszolása, hogy a vezető a feladata ellátása során a hitelezők érdekeinek figyelembevételével járt-e el, általában könyvszakértői feladat.

A szakértő azt fogja vizsgálni, hogy a vezető vállalt-e indokolatlan üzleti kockázatot, hogy megtett-e minden elvárható intézkedést azért, hogy a hitelezői veszteségeket elkerülje vagy csökkentse, összehívta-e a döntéshozó szervet (taggyűlést, közgyűlést), hogy az a szükséges intézkedéseket megtegye.

Hogyan folyik a bizonyítás?
A szakértői bizonyítás költségeit általában a hitelezőnek kell előlegeznie, hiszen felperesként általában őt terheli a bizonyítási kötelezettség.

Megfordul ugyanakkor a bizonyítási teher, tehát a beperelt vezetőnek kell kimentenie magát, ha a felszámolás kezdő időpontját megelőzően neki felróhatóan nem vagy nem megfelelően tett eleget a beszámolóval kapcsolatos feladatainak, vagy a felszámolás kezdetekor nem készíti el a beszámolót, nem adja át az iratokat és a cég vagyonát, illetve valamely lényeges információt elhallgat.

Ez utóbbi esetben a vezetőnek, mint alperesnek kell bizonyítania, hogy nem következett be fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet a vezetősége ideje alatt, vagy ha mégis, akkor figyelembe vette a hitelezők érdekeit is.

Mi történik, ha a hitelező nyer?
Ebben a perben a bíróságnak nincs lehetősége teljesítésre kötelezni a vezetőt, csak megállapítja a helytállási kötelezettségét és – arra irányuló külön kérelem esetén – biztosíték adására kötelezi. Amennyiben a felszámolási eljárásban végül tényleg nem térül meg a hitelező követelése, a felszámolási eljárás jogerős lezárása után újabb pert kell indítania a vezetővel szemben a meg nem térült követelés kifizetésére.

Jelen cikk csupán tájékoztató jellegű, nem tér ki a vonatkozó szabályozás minden aspektusára, célja pusztán a figyelem felhívása, továbbá nem minősül egyedi ügyben adott konkrét jogi tanácsnak, így tartalmáért felelősséget nem vállalunk.